
Wpływ pozycji, w jakiej śpimy, na nasz organizm
Każdy z nas, szykując się do snu, wybiera taką pozycję, w jakiej jest mu wygodnie. Jedni śpią na boku, inni na brzuchu, jeszcze inni na wznak. Pozycja, w której śpimy, w dużej mierze wpływa na nasze samopoczucie zarówno tuż po przebudzeniu, jak i przez cały dzień. Nasuwa się zatem pytanie jak spać, aby obudzić się wypoczętym?
- Spanie na brzuchu
Spanie na brzuchu prowadzi do nienaturalnego skrętu szyi i nieprawidłowego ułożenia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, co z kolei przyczynia się do bólu karku, barków, łopatek czy głowy. Ponadto pozycja ta utrudnia dostarczenie tlenu do płuc i powoduje ucisk narządów wewnętrznych oraz wiążące się z tym problemy trawienne. Osoby śpiące w tej pozycji często podkładają ręce pod głowę, co prowadzi do ich drętwienia. Pozycja spania na brzuchu nie jest zatem korzystna dla naszego zdrowia, jednak jeżeli nie potrafimy z niej zrezygnować, należy odrzucić poduszkę lub przełożyć ją pod miednicę, co dzięki czemu poprawimy ułożenie kręgosłupa.
- Spanie na wznak
W leżeniu na plecach zarówno kręgosłup, jak i wszystkie mięśnie i stawy, ulegają odciążeniu. Narządy wewnętrzne nie są uciśnięte, a krew swobodnie dopływa do wszystkich części ciała. Człowiek jest rozluźniony, w związku z czym pozycja ta sprzyja regeneracji. Mimo jej korzystnego wpływu na organizm, nie jest zalecana osobom cierpiącym na astmę, bezdechy czy chrapiącym.
- Spanie na boku
Aby w pełni wypocząć podczas spania na boku, należy zwrócić uwagę, by głowa była ułożona w linii kręgosłupa, w związku z czym poduszka nie powinna być zbyt wysoka. Ponadto dobrze jest ułożyć cienką poduszkę pomiędzy kolanami, co umożliwia odciążenie kręgosłupa. Konieczne jest także ugięcie nóg w stawach biodrowych i kolanowych, poprzez nieznaczne przyciągnięcie ich do brzucha. Ręce natomiast należy ugiąć w łokciach i umieścić przed sobą.
Istotną rolę odgrywa również bok, na którym śpimy. Zaleca się wybranie strony lewej. Wynika to z umiejscowienia aorty, która wyginając się w lewą stronę pracuje lepiej gdy śpimy na lewym boku. Ponadto podczas spania na lewym boku poprawia się praca układu pokarmowego – przemiana materii odbywa się przede wszystkim po prawej stronie ciała, po tej samej stronie znajduje się też połączenie przełyku z żołądkiem. Unikanie uciskania prawej strony zapobiega zatem dolegliwościom trawiennym i refluksowi. Pozycja ta usprawnia również przepływ krwi do macicy, co odgrywa istotną rolę dla kobiet w ciąży.